Антиоксидантните свойства на витамин Ц (С) (аскорбинова киселина) и неговата роля в синтеза на колаген правят витамина жизненоважна молекула за здравето на кожата. Диетичната и локалната аскорбинова киселина има благоприятно въздействие върху кожните клетки и някои проучвания показват, че витамин Ц(С) може да помогне за предотвратяването и лечението на ултравиолетов (UV) фотодерматит или наричан още слънчев дерматит.
Съдържание и наличност
ВитаминЦ (С) е нормална съставка на кожата, която се намира във високи нива както в дермата, така и в епидермиса. Съдържанието на витамин Ц(С) в епидермиса емалко по-високо от това в дермата, въпреки че концентрациите на витамин Ц(С) и в двата слоя са приблизително равни на други водоразтворими антиоксиданти, включително пикочна киселина и глутатион. Застаряването води до намаляване на съдържанието на витамин Ц(С) както в епидермиса, така и в дермата. Прекомерното излагане на ултравиолетова светлина или замърсители (напр. цигарендим и озон) може също да понижи съдържанието на витамин С най-вече вепидермиса.
Витамин С в кожата обикновено се транспортира от кръвта. Транспортните протеини, специфични за аскорбиновата киселина, се намират върху клетките във всички слоеве на кожата.
Локално приложение
Витамин Ц(С) може да се осигури на кожата и чрез локално приложение. Роговият слой (стратум) е основната пречка за ефективното усвояване на витамина от външни източници, като кремове и серуми. Отстраняването на роговия слой с лазер, химически или механични методи, би подобрило абсорбацията на витамин Ц (С). Роговият слой е изграден от плоски клетки, чиято цитоплазма е заместена от рогово вещество — кератин. Това е най-повърхностния слой на епидермиса, чиито клетки са се превърнали в припокриващи се люспици, разположени в много слоеве (при ходилата повече от 100). Дебелината на този слой се увеличава многократно при механично дразнене. Роговият слой е устойчив на вода и кисели разтвори, а от основни разтвори той набъбва и става пропусклив.
Въпреки че, все още се правят изследвания за действието при хора, проучванията с лабораторни животни показват, че абсорбцията на витамин Ц (С) зависи до голяма степен от рН- то на кожата. Локалното приложение на аскорбинова киселина ще пресече епидермиса в подлежащите дермални слоеве. Ето защо е много важно да осигуряваме на лицето си витамин Ц (С) и чрез кремове и серуми, а да не разчитаме изцяло на храната.
Дефицит
Кожните прояви на дефицита на витамин Ц (С) (скорбут) се дължат на спад в синтеза на колаген, което води до разрушаване на съединителната тъкан и крехкост на кръвоносните съдове. Ранните симптоми в кожата включват удебеляване на роговия слой и малки червеникави петна . С напредването на скорбута, зарастването на раната се влошава поради загубата на зрял колаген, което позволява раните да остават дори отворени. Кожни лезии, причинени от дефицит на витамин С, се рекултивиратчрез адекватен прием на витамина.
Когато не говорим за паталогично състояние (скорбут) , а просто за понижено съдържания на витамин Ц (С) в клетките ще забележим неблагоприятни промени по кожата на лицето си, състарен и тъмен вид, люспи и подутини. Това са ясни значи, че нашето лице се нуждае от локална употреба на витамина под формата на кремове и/ или серуми.
Ефекти от употребата на витамин Ц (С) за кожата на лицето
Защита:
Ще обърнем по- подробно внимание на научно доказаните защитни ефекти на витамин Ц (С) върху кожата.
Витамин С ограничава увреждането, причинено от ултравиолетова (UV) светлина. Витамин С не е „слънцезащитен“ сам по себе си, защото не абсорбира светлина в UVA или UVB спектъра. По-скоро антиоксидантната активност на витамин С предпазва от увреждания, предизвикани от ултравиолетовите лъчи, които са причинени от свободните радикали .Транспортните протеини на витамин С се увеличават в кератиноцитите в отговор на ултравиолетовата светлина.
Колкото повече излагате кожата си на UV светлина, толкова по- малко съдържание на витамин Ц (С) ще има е нея, за това най- доброто, което можете да направите е да съчетаете качествен слънцезащитен продукт с високо съдържания на витамин С.
Оказва се, че локалното приложение на витамин С, самостоятелно или в комбинация с други съединения, може да доведе до по-голяма фотопротекция, отколкото оралното приемане, поради по-директния начин на приложение.Доказано е при клинично проучване с гризачи, че локалното приложение на аскорбинова киселина забави ефекта от хронично експониране с висока доза UVB върху кожата, включително намалява набръчкването на кожата и дори развитието на кожни тумори.
Доказано е още, че локалното приложение на витамин С намалява броя на изгорелите от слънчево изгаряне клетки, намалява ефекта на еритема и намалява увреждането на ДНК, предизвикано от UVA експозицията. В комбинация и с витамин Е ефекта е още по- голям. По-специално, тази комбинация от антиоксидантни витамини намалява имуносупресивните ефекти на ултравиолетовата експозиция и намалява значително увреждането на клетките.
Бръчки:
Натрупването на оксидативно увреждане на протеините е отличителна черта на стареенето на кожата. Това не винаги се определя от годините на индивида. Значение има типа кожа, начина на живот и външни фактори. Такова оксидативно увреждане може да доведе до промени в структурата на кожата. В допълнение към антиоксидантните си функции, витамин С регулира синтеза на структурния протеин- колаген. Ролята на витамин С в хидроксилирането на молекулите на колагена е добре характеризирана. Хидроксилирането на колаген е необходимо за неговата извънклетъчна стабилност и подкрепа на епидермиса.По-специално, е доказано, че витамин С стабилизира колагеновия протеинов синтез за възстановяване на увредената кожа. Това се случва едновременно с намаляването на производството на еластин; еластиновият протеин често е свръхпроизводим в отговор на фотоповредата. Витамин С също така увеличава скоростта на пролиферация на фибробласти, капацитет, който намалява с възрастта. Освен това, витамин С стимулира възстановяването на ДНК в култивирани фибробласти.
Хората, често оценяват състоянието на кожата чрез промени в дълбочината или броя на бръчките. Две наблюдателни проучвания установяват, че по-високият прием на витамин С с хранителната диетата се свързва с по-добър външен вид на кожата, като се наблюдава значително намаление на бръчките. Установено е, че използването на витамин С (3-10%) при локални приложения в продължение на поне 12 седмици намалява набръчкването, намалява увреждането на протеиновите влакна , намалява видимата грапавост на кожата и увеличава производството на колаген. Ефектите от локалната употреба на витамин С не са очевидни при всички индивиди и интересното е, че едно проучване установи, че при индивиди с висок хранителен прием на витамин С няма или има по- малък ефект в сравнение от локално приложение.
Суха кожа:
По-високите дози на витамин С в храненето са свързани с намален риск от суха кожа, което предполага, че аскорбиновата киселина може да окаже влияние върху транс-епидермалната загуба на вода. Локалната употреба върху кожата на лицето пък, спомага за отстраняване на грапавостта. Така кожата става мека и гладка.
Други ефекти:
Замърсителите на околната среда, като озон, могат да намалят нивата на витамин С в кожата и да доведат до увреждане на свободните радикали. Пушенето също води до повишено набъбване и намален синтез на колаген, което съответства на намаляване на плазмените нива на витамин С , обаче, не е ясно дали това води до понижаване на нивата на витамин С в кожата. Локалната употреба на аскорбинова киселина не е оценена срещу увреждания, свързани със замърсяването.
Локалната употреба на витамин С може да бъде полезна и срещу акне за намаляване на възпалителните лезии. Освен това, витамина се справя отлично и с по- светли или тъмни петънца по кожата, причинени от намаляването на производството на меланин и окисляването на меланин.
Крем или серум? Как да изберем?
След като вече изяснихме ползите от локалната употреба на витамина върху състоянието на кожата е ред да обърнем внимание и на продуктите, в които можем да го открием. Витамина е включен в най- различни продукти за красота, но най- често употребявани са кремовете и серумите. Тези два продукта работят по един и същи начин, чрез неутрализиране, кондициониране и овлажняване на кожата, но резултатите от тях имат известни разлики. Има много форми на витамин С и в двата продукта; аскорбинова киселина или L-аскорбат, аскорбилпалмат, МАФ (магнезиев аскорбил фосфат), НАФ (натриев аскорбил фосфат) и тетрахексилдециласкорбат. Тези вещества присъстват в различен процент във всеки от тези два продукта.
Когато стане въпрос за крем или серум със съдържание на витамин Ц, много хора смятат, че това е едно и също нещо, но в различна опаковка. Разбира се, това не е така защото според производителите съществуват съществени различия между двете. По отношение на състава, серумът със съдържание на витамин С е богат на следните форми на витамина: L-аскорбат, аскорбилпалмат и по-ниски концентрации на магнезиев аскорбил фосфат.
От друга страна, кремовете се състоят предимно от L-аскорбат с глицерин, алое вера, както и витамин А и С. И двата вида продукти съдържат между 3 и 10% витамин С, но при серумите обикновено съдържанието е с по- висок процент, който може да достигне и 20%. Макар относителни, тези разлики могат да бъдат причина за несъответствие в резултатите от тяхното използване. Освен това, тези, които са използвали двете, биха могли да забележат някои предимства и недостатъци на всеки продукт. Така че, когато си мислите какво да изберете между витамин С крем или серум, просто помислете за плюсовете и минусите на всеки.
Предимства и недостатъци на кремовете със съдържание на витамин С
- Кремовете с витамин С имат по-ниски концентрации на L-аскорбат и следователно по-стабилен. Това води до по-малки шансове за кожно дразнене.
- Кремовете обикновено са с по- дълъг срок на годност. Това се дължи на по-ниската концентрация на нестабилния витамин С.
- Такива продукти са по-евтини в сравнение с техните серумни компоненти и могат лесно да бъдат направени от естествени източници у дома.
- Кремовете обикновено съдържат и други вещества, като витамин Е и В3, алое вера и глицерин, които го правят по-неженкъм кожата.
- Кремовете са с по- добро овлажняващо действие
- Кремът с витамин С може да предизвика чувство на изтръпване на кожата след приложение, което при тежки случаи може да причини сърбеж и зачервяване на кожата.
- Кремовете не проникват толкова адекватно в кожата в сравнение със серума , което отнема повече време за постигане на желания ефект.
Предимства и недостатъци на серумите със съдържание на витамин Ц (С):
- Серумите са по- концентрирани в сравнение с кремовете. Това при някой хора може да предизвика раздразнение.
- Серумът с витамин С е по-ефективен в сравнение с крема, тъй като прониква дълбоко в кожата.
- Подмладява кожата и премахва бръчките по-бързо от крема. Това оставя кожата лъчиста само след няколко приложения.
- По- краткия им срок на годност показва високата концентрация на витамина.
Кои са най- често срещаните проблеми на кожата, с които се борим?
Избелване на кожата
Цветът и тонуса на кожата се определят от меланин- пигмент, направен от меланоцити. Меланоцитите са клетки, които се намират в кожата и работят чрез превръщане на аминокиселината тирозин в меланин, като се използва ензимната тирозиназа. Меланинът се отлага в горния слой на кожата под формата на феномеланин (по-светъл, жълтеникав пигмент) или евмеланин (по-тъмен пигмент).Колкото повече меланин произвеждат Вашите клетки, толкова по-тъмна ще бъде кожата Ви. Тъмната пигментация на кожата се ускорява от онези неща, които увеличават активността на меланоцитите или увреждат кожата, като хормонален дисбаланс, излагане на слънце, лекарства и увреждания от свободни радикали.
Витамин С в различните му форми се оказва много ефективен при избелването на кожата. Освен изсветляването, той предотвратява отслабването на колагена и гарантира поддържането на целостта на кожата. Също така помага да се лекуват рани и да се намали капилярната пропускливост. Всички тези процеси помагат за забавяне на процеса на стареене и поддържане и по-светла и по-свежа кожа.
И ето тук идва ролята на употребата на качествени серуми със съдържание на витамин С. Винаги проверявайте етикета за pH по-ниска от 3,5 и концентрация от 15-20%. Продуктите от витамин С се окисляват много бързо, когато са изложени на въздух, топлина и светлина, и стават жълтеникави, за това обърнете внимание на опаковката. Качествената козметика със съдържание на витамин Ц ще бъде в тъмни опаковки, не прозрачни опаковки.
Възстановяване на кожата
Високи дози от локално приложен витамин С стимулират процеса на регенерация на колагеновите влакна. Витамин С ще намали хиперпигментацията (старчески петна) и кожата Ви ще възвърне естествената си гладкост, твърдост и еластичност. Не е ли именно това пълно възстановяване? Освен това, ако страдате от ранички или акне, серумите със съдържание на витамин Ц отново ще Ви дадат благоприятно действие.
Премахване на пигментни петна
Витамин С отдавна привлича вниманието на козметолозите, а откритията през последните години потвърждават, че той играе важна роля за запазването на красотата и здравето на кожата. Той участва във всички протичащи в кожата процеси – растеж, възстановяване на съединителната тъкан, защита от вредните въздействия на околната среда, заздравяване на раните, синтез на колаген, предотвратяващ преждевременното стареене на кожата. Активно подтиска изработването на меланин, като по този начин намалява образуването на пигментни петна и лунички. Серумът за лице със съдържание на витамин Ц е с доказано избелващо действие. Използва се самостоятелно като се нанася 1-2 пъти дневно върху пигментните петна или върху цялото лице. Може да допълните ефекта от любимата козметика, като нанесете преди крема за лице. Да не се използва през летните месеци върху незащитена със слънцезащитен продукт кожа.
Серумите с витамин Ц и микроиглената терапия
Както знаем, микроиглената терапия е минимално инвазивна процедура, която е изключително ефективна при борбата с проблемите на кожата и дава резултати само след няколко процедури, а ефекта започва да се забелязва още след първата процедура. Чрез контролирани микро „наранявания“ се стимулира естествения процес на заздравяване. Така се стига до ремоделиране на тъканта и отстраняване на кожните проблеми.
Клетъчното хранене е много важно по време на естествения 28-дневен процес на ремоделиране на кожата. Ремоделирането изисква енергия и хранителни вещества, които позволяват на организма да произвежда достатъчно количество колаген и еластин. Да, но когато се намажем и с най- скъпия серум, неговите полезни вещества не успяват да пробият роговия слой и реално не действат.
В съчетание с подходящата козметика, микроиглената терапия ще се справи успешно и то в кратък срок с проблеми, като пигментни петна, белези от акне, бръчки и разширени пори. Няколко хранителни вещества са от решаващо значение за ремоделирането на кожата, като на челно място застава именно витамин Ц.
Употребата на серуми със съдържание на витамин Ц (С) в съчетание с микроиглената терапия са особено полезни за кожата, тъй като ѝ осигуряват, това от което се нуждае, за да възстанови увреждането от свободните радикали и да увеличи производството на колаген.
Свежият серум с 15% витамин С изсветлява тена, а антиоксидантната му активност води до превенция на остаряването, намаляване на бръчките, регулация на клетъчния метаболизъм, омекотяване на кожата.Терапията е подходяща за всеки тип кожа. Изключително благоприятно се повлиява кожата на пушачи, чийто блясък е загубен, в следствие консумацията на цигари.
Особено голям резултат се забелязва при употребата на серум с витамин Ц и микроиглена терапия при борбата с пигментните петна. Още след първата процедура се забелязва, че кожата става по- свежа и блестяща, а тена изравнен.
Едва 0,3 % от козметиката, която използваме бива усвоявана от кожата, като това прави дори най- скъпите козметични продукти не толкова ефективни. Субстанции, които съдържат повече от 200 нанометра частици, изобщо пък не успяват да преминат през роговия слой на кожата ни и реално остават на повърхността, където не могат да изпълнят функциите си. Ето защо след като сте били при професионален козметик усещате благоприятния ефект веднага, а когато вкъщи използвате дори и същия крем или серум резултатите не са такива. Това е заради дълбочината, която успява да достигне козметиката, която ползвате. С микроиглената терапия, серумът успява да достигне до дермата на кожата и да подейства наистина. За наше щастие с напредване на технологиите всеки има възможност да прави процедурите в уюта на собствения си дом, като не се съобразява с нечий друг график и то ежедневно без особени усилия.
Ако микроиглената терапия Ви звучи страшно и болезнено, то бързаме да Ви успокоим. Микро иглите образуват миниатюрни каналчета, които отварят пътя на козметичния продукт навътре към слоевете на дермата. Там те активират производството на еластин и колаген. И това не е болезнено и неприятно. Не води до разраняване на кожата на лицето и не изисква специални умения, за да се прави. По този начин кожата става по-свежа, стегната и с изравнен тен. Белезите от акне не само че избледняват, но започват да се изравняват с тена на лицето и по-този начин стават невидими. Най- голямото предимство е, че се усвояват всички полезни съставки на серума.

Доказани ползи:
- Увеличаване на производството на колаген
- Намалява фините линии и бръчки
- Подобрява еластичността на кожата
- Намалява възпалението и раздразнението
- Подобрява тона на кожата
- Намалява луничките и петната
- Намалява увреждането на слънцето
- Намалява хиперпигментацията
- Изглажда грубата кожа
- Предотвратява преждевременното стареене на кожата
Не случайно серумите с витамин Ц са най- използваните при микроиглените терапии. Реално те могат да се справят с всеки един проблем на кожата.
Серумът с витамин Ц при нано терапия с наноапликатор, се активира светлинно и се преобразува в плазма. Получават се наноколоидни частици с размер 3 nm (нанометра). Те проникват в дълбоките слоеве на кожата и безпроблемно се усвояват.Нано терапията ще помогне на кожата Ви да усвои полезните съставки на серума. Ако нормалната абсорбация на съставките на козметичните продукти е около 0,3% то с нанотерапията този процент се увеличава над 10 пъти. Процедурата е напълно безболезнена и дори приятна, наподобявайки масаж.
Самия наноапликатор, представлява накрайник , подходящ за ежедневна употреба при грижа за вида и здравето на кожата ни. За 5 минути наноапликаторът отваря над 2 милиона канала на повърхността на кожата, което прави абсорбацията на кожата, съответно ефекта от козметичните продукти значително по-висок. В комбинация със серум с витамин Ц (С) подобрения вид на кожата Ви ще се запази. Наноапликатора се използва след като вече има постигнат ефект от микроиглената терапия. С нано терапиите можем да се грижим за здравословния вид на кожата си ежедневно, както ежедневно поставяме крем или серум на лицето си преди да излезем.
В заключение можем да кажем, че витамин С е от съществена част за здравето на кожата, както като антиоксидант с малка молекулна маса, така и като критичен фактор за синтезата на колаген. Витамин С допринася за фотозащитата, намалява фотодинамиката и е необходим за адекватно заздравяване на рани. Локалното приложение на витамин С изглежда е ефективен начин за доставяне на аскорбинова киселина до кожата, тъй като аскорбиновата киселина изглежда лесно се приема при киселинно рН. Серумите със съдържание на витамин С повлияват благоприятно и изглаждането на бръчките.
Няма коментари