Хиалуроновата киселина, по-известна като „фонтан на живота“, се съдържа в съединителната тъкан. Тя запълва пространството между клетките на кожата и други тъкани в организма. Хиалуроновата киселина е важен компонент на синовиалната течност, която поддържа доброто състояние на ставите, на стъкловидната част на окотo и на червените кръвни клетки. Чудотворната киселина запазва водата в клетките, обогатява ги с хранителни вещества, предотвратява изсушаване и състаряване на кожата. Ето защо тя играе важна роля в грижата за лицето.
Преди всичко, хиалуроновата киселина, не е киселина в същия смисъл като популярните салицилова или гликолова, които ексфолират мъртвите клетки на кожата. Хиалуроновата киселина е линеен неразтворим полимер. Тя е един от най-разпространените мукополизахариди (глюкозамингликани), синтезиран от всички живи организми, с изключение на водораслите.
Тя е и основен компонент на дълбокия слой на нашата кожа – дермата. Хиалуроновата киселина има важна отговорност за гладкостта на кожата, поради способността си да свързава големи количества водни молекули. Хиалуроновата киселина е в състояние да свърже вода в количество, което представлява от 1000 до 4000-кратна стойност на собственото ѝ тегло. Това е много повече отколкото могат да свържат другите природни или синтетични вещества, които познаваме.
Освен това, хиалуроновата киселина в дермата на кожата е свързана и с тъканната репарация. При прекомерното излагане на кожата на UV- лъчи, тя се раздразва и възпалява. Тези възпаления познаваме, като слънчево изгаряне или слънчев дерматит. Това понижава значително продукцията на хиалуронова киселина от клетките на дермата и повишава дегенерацията ѝ. Хиалуран – дегенерационните продукти след слънчево облъчване обикновено акумулират в кожата.
Кой и кога започва да използва хиалуроновата киселина?
Хиалуроновата киселина е открита за пръв път през 1934 г. от Карл Майер и Джон Палмър, учени от Колумбийския университет в Ню Йорк. Те изолират веществото от стъкловидното тяло на окото на крава и произвеждат името хиалуронова киселина от хиало (гръцката дума за „стъкло“) и уроновата захар, намерена във веществото.
Съвременната ера на хиалуроновата киселина започва през 60-те години на миналия век, когато изследователите Балаз и Дънлингер откриват висока концентрация на молекулата в други тъкани, което предполага нейната първична биологична роля в организма и проправя пътя към медицинското му и дерматологично приложение.
Въз основа на техните наблюдения се потвърждава, че хиалуроновата киселина играе решаваща роля в клетъчния метаболизъм и във физиологичните процеси, които водят до възстановяване на тъканите. Започвайки в началото на 60-те години, препаратите на основата на хиалуронова киселина са разработени за лечението на кожни лезии, а през 80-те години хиалуроновата киселина е въведена и след това е широко използвана по време на определени операции на очната хирургия като екстракция на катаракта. През 80-те години на миналия век се разкрива и разцветът на инжекциите на хиалуроновата киселина, а през 90-те години хиалуроновата киселина намери своето място в областта на козметиката, сега най-известното и популярно приложение на тази молекула.
Какви са ползите от хиалуроновата киселина за кожата на лицето?
Не напразно хиалуроновата киселина е продукт, който се препоръчва от дерматолози и специалисти за подобряване на текстурата и външния вид на кожата. И така, какви са ползите от хиалуроновата киселина и то най- вече за състоянието на кожата на лицето ни?
Както знаем, всяка човешка клетка съдържа не малко количество вода. Това важи и за клетките на кожата. Организмът ни произвежда веществото хиалуронова киселина, което отговаря за достатъчното количество вода в клетката. Толкова ценната киселина се произвежда от фибропластите в кожата и по структура прилича на гел. Нейните молекули образуват мрежа, която задържа молекулите на водата. Една молекула хиалуронова киселина привлича сто молекули вода.
Освен това, че задържа влагата, тя има ролята и да слепва влакната на колагена и еластина, като запълва междуклетъчното пространство. С намаляването на хиалуроновата киселина, кожата започва да става суха, сивееща и лесно започват да се образуват бръчки. С напредването на възрастта загубата и се увеличава, като след навършване на 35 годишна възраст, кожата започва да губи по 3% от ценното вещество. А и външните фактори, като недостиг на витамин С, желязо, магнезий, цинк и честото излагане на пряка слънчева светлина допринасят за още по- бързата загуба на хиалуронова киселина в организма.
Попадне ли веднъж върху кожата ни, хуалуроновата киселина задържа влагата в нея. И не само. Тя добавя допълнително вода и образува защитен слой, който не позволява на влагата да изчезне. Благодарение на този възстановителен воден баланс, кожата става видимо по- гладка, много по- еластична и свежа. Всичко това допринася малките бръчици направо да изчезнат, а по- дълбоките видимо да се подобрят. Едно от най- големите предимства на това вещество, че е абсолютно подходящо за всякакъв вид кожа- от много суха до много мазна.
Днес козметичната индустрия използва два вида хиалуронова киселина- с високо молекулно тегло и с по- ниско молекулно ниво. Първият вид е в състояние да проникне до по- дълбоките слоеве на кожата, като така провокира организма сам да започне да произвежда хиалуронова киселина.
Хиалуроновата киселина с ниско молекулно тегло пък, образува защитен филм върху кожата, като така не позволява на влагата да се изпарява от повърхността ѝ.
За първи път в козметиката, хуалуронова киселина започват да използват японските учени.
Когато избираме какъв продукт с хиалуронова киселина да използваме, е необходимо да се обърне внимание на молекулната структура на продукта. В тези с високо молекулярна структура на хиалуроновата киселина, тя работи на клетъчно ниво и ефектът е доста по-осезаем. Не само че задържа влагата, но спомага за увеличаване на производството на колаген и еластин – протеините, отговорни за еластичността на кожата.
Подновяването на хиалуроновата киселина е ключът срещу стареенето на кожата!
Къде в природата се среща Хиалуроновата киселина и как се синтезира?
В човешкото тяло хиалуроновата киселина се намира в най-големите концентрации в кожата, вътре в ставите, в очните гнезда и в други тъкани, където спомага задържането на колаген, увеличава влагата и осигурява еластичност и гъвкавост.
Всяка кожна клетка съдържа хиалуронова киселина. Но само около една трета от всички тях се подновяват всеки ден. Благодарение на вредното въздействие на ултравиолетовите лъчи и свободните радикали, телесният ензим хиалуронидаза се задейства, за да унищожи хиалуроновата киселина. Така че, на колкото повече странични влияния сме подложени, толкова е по-активна хиалуронидаза, и толкова повече хиалуронова киселина е унищожена. Това води до загрубяване на кожата, поява на бръчки, не толкова здрави стави, кости, нокти и коса.
А от къде можем да си набавяме хиалуронова киселина по напълно естествен начин?
Тъй като тя се намира в съединителната тъкан на животните, консумацията на животински продукти може да се отбележи, като най- добрия естествен източник на хиалуронова киселина. Колкото и неапетитно да Ви звучи, супа от пилешка кожа е един изненадващо богат източник на вълшебната киселина. Ставите и хрущялите също. Всъщност, повечето хранителни добавки с хиалуронова киселина, които можем да открием в магазинната мрежа са направени от гребените на петлите.
Освен това, трябва да знаем, че магнезия играе много важна роля за синтеза на самата хиалуронова киселина. Храни, богати на магнезий, като авокадо, броколи, спанак, соя и фъстъци, спомагат за по- добрия синтез на и за поддържането на нивата на хиалуроновата киселина в организма.
Естрогенът и хиалуроновата киселина са в неразривна връзка. Когато нивото на едното се покачи, същото се случва с нивото на другото. Соеви продукти като тофу и соеви зърна покачват нивата на естроген, като го правят индиректен източник на хиалуронова киселина.
Недостига на цинк в организма, също съвпада с недостига на хиалуронова киселина. Затова консумирането на кафяв ориз, фъстъци, картофи, тиквени семки, както и други храни, богати на цинк, може да облекчи проблема.
Кореноплодните зеленчуци съдържат нишесте, което насърчава производствово на хиалуринова киселина в организма. Такива са сладкия картоф, белите картофи и ядливите варени корени. Счита се, че Японците имат с 10 години по- млада кожа, в сравнение с американците и то без да използват специални козметични продукти, именно заради честата употреба на храни с нишесте.
Синтез на хиалуроновата киселина
Човешкото тяло произвежда няколко грама хиалуронова киселина на ден. В присъствието на желязо и витамин С, хиалуроновата киселина се разгражда и се екскретира през черния дроб. Хиалуроновата киселина трябва да бъде разградена, така че да може да бъде заменена с активна, свежа хиалуронова киселина, точно както износените клетки трябва да бъдат отстранени, за да направят място за силни и нови клетки. Животът на хиалуроновата киселина е много кратък –само един ден или по-малко в кожата и не повече от три седмици в хрущялите. Ето защо е много важно да обмислим варианти, с които да осигурим на организма и най- вече на кожата си достатъчно хиалуронова киселина.
Форми, под които се среща Хиалуроновата Киселина
За да забавят и предотвратят загубите на хиалуронова киселина, учените са открили начин за добиване на течното чудо. В зората на хиалуроновата индустрия в козметичните средства са се използвали говежди очи и петльови гребенчета, за да е напълно естествено и натурално. Днес освен тях съществува и синтетични еквиваленти, добити от не толкова натурални източници.
За запазване на ефекта до една година, можете да използвате инжекции – по този начин течността лесно прониква в по-долните слоеве на епидермиса. Вече се предлагат и препарати с нискомолекулна формула, подсилена със спомагателни вещества, наречени енхансери, които подпомагат киселината да проникне в по-долните пластове на кожата и да се задържи по-дълго време.
Една молекула хиалуронова киселина е способна да привлече към себе си 1000 пъти повече вода, в сравнение със собственото си тегло. Заради това свойство тя е получила и титлата „най-мощния овлажнител“.
Козметиката с хиалуронова киселина може да ползвате, когато имате фини бръчици, състарена или дехидратирана кожа. Ако кожата ви е млада, може да проведете един цикъл от два-три месеца на употреба на продукт с хиалуронова киселина, след което да направите почивка от 4-5 месеца. Ефективността на хиалуроновата киселина е по-голяма, когато тя е в продукти като серум и масла – те моментално овлажняват кожата и тя става по-гъвкава, мека и сияеща.
Таблетки, капсули и хранителни добавки
Хиалуроновата киселина може да се намери, както за външна, така и за вътрешна употреба. Таблетките и капсулите, обикновено се пият за проблеми не свързани със състоянието на кожата, а най- вече при проблеми с хрущялна тъкан, стави, “смазваща” течност в ставите, а в комбинация с други добавки се препоръчват за заздравяване и обезболяване при различни артрози.
Приема на таблетки и капсули с хиалуронова киселина се препоръчва и след травми, при които има наранени костни зони. При тези продукти отново има процентно съдържание на хиалуронова киселина, което се съобразява с дадения проблем.
Има и ампули за пиене с хиалуронова киселина. Те са в комбинация с други витамини, като витамин С и В3. Те са с профилактично действие, като се счита, че приема на една такава ампула сутрин на гладно, подобрява кондицията на ставите, насърчава регенерацията на хрущялната тъкан и синовиалната течност, облекчава отоци и болка, прави ставите по-подвижни и спасява от мъчителната скованост. Ампулите за пиене не се препоръчват по време на бременност.
Що се отнася до хранителните добавки със съдържание на хиалуронова киселина, тук разнообразието е огромно. Можем да открием хранителни добавки, както за физическо благосъстояние, така и за по- добър вид на кожата, като идеята на добавката е, че тя се грижи за кожата ни отвътре- навън. Добавките не изискват лекарско предписание, но все пак се посъветвайте с професионалисти, ако решите да приемате такива.

Крем с хиалуронова киселина
Когато говорим за грижа за лицето, първото, което ни изниква в съзнанието е крема. Кремовете за лице с хиалуронова киселина, без значение от типа на кожата, са подходящи за всички, но най-вече за хората със суха кожа след 30-годишна възраст. Именно тогава кожата започва да губи своята еластичност, да влошава тена си и да се появяват бръчки. Ако избирате крем с хиалуронова киселина в качеството му на антиейдж грижа, струва си да обърнете внимание в състава му да присъстват колаген, еластин, кератин, коензим Q10, лецитин, слънцезащитен фактор, витамин А, фруктова киселина, третиноин и ретиноиди. Важно е да запомните, че редът на съставките е по ред на тяхното процентно съдържание. Така че би било добре хиалуроновата киселина да не е в последните редици на списъка.
Дневния крем се нанася всяка сутрин, на добре почистена кожа, като така се осигурява защита на лицето през целия ден. Кремовете, като цяло са подходящи за честа употреба, без особено значение възрастта и типа кожа. Те обикновено са на достъпни цени, така че всеки може да осигури една добра ежедневна грижа за кожата на лицето си.
NewDerma препоръчва:
- Флуиден Крем с Хиалуронова Киселина 1.5% 50 мл от DermaCode
- Нощен крем с Хиалуронова Киселина 50мл от DermaCode
Серум с хиалуронова киселина
Половината от цялата хиалуронова киселина, която имаме в тялото си, се намира в кожата. Една трета от собствения ни запас всеки ден се износва и се нуждае от регенерация. Това е причината така живо да се интересуваме от начините да попълним дефицитите си на хиалуронова киселина: тя е жизнено важен компонент!
Самия серум е с максимална концентрация на хиалуронова киселина, което го прави по- ефикасен в сравнение с крема. Освен това, той има по- лека текстура ( отново в сравнение с кремовете), което дава възможност да проникне по- лесно в кожата.
Ако сте от щастливите притежателки на идеална кожа на лицето и очите, то спокойно може да поддържате този здрав вид на кожата си с кремове. Но, ако вече са налице признаците на състаряващата кожа, като бръчки, потъмняване и посививяне, сухота, то по- добре е да се ориентирате към употребата на серум.
Серумът със съдържание на хиалуронова киселина е биотехнологичен продукт от последно поколение със силно хидратиращо действие и стягащ ефект. Подходящ е за всеки тип кожа.
NewDerma препоръчва:
Ампули
Важната за кожата хиалуронова киселина можем да открием и под формата на ампули. Обикновено, техния брой е съобразен с концентрацията на киселината и те са предназначени за еднократна употреба всяка ампула, като се завършва един цикъл, например от 7 дена. Ампулите сами по себе си, спомагат за хидратирането на кожата, което ги прави ефективни при употреба в съчетание с дневния крем. Някой дами, дори смесват течното съдържание на ампулата с крема си за лице.
NewDerma препоръчва:
Филъри с хиалуронова киселина
Филърите или познати още, като „пълнители“ са корективи, които са медицинско изделие, предназначени за инжектиране в меките тъкани на кожата, с цел да увеличат обема на мястото, където се поставят. Употребяват се за изглаждане на бръчки, опъват променената и отпусната кожа на лицето, придават му младежка заобленост и обща по-добра визия. Филърите се инжектират със специална, лазерно заточена тънка игла.
Най-често филъри се използват за попълване на назолабиалните гънки (от външния край на ноздрата до външния ъгъл на устните), зоната около устните (периорални бръчки), самите устни, бръчки в областта на бузите и марионетните бръчки (те се разполагат между ъгъла на устните и долната челюст, подчертавайки спадането на устните ъгли на долната устна). Също така с филърите се попълват белези от акне, хлътналите зони под очите, повдигат се бузи и вежди, моделират се скули.
Преди самото инжектиране, се поставя стоматологична упойка, ако се инжектират устните, или анестезиращ крем, който обезболява мястото, което ще бъде убодено за около 20 минути.
Продуктите за инжектиране с хиалуронова киселина са с различна концентрация. Какъв филър е подходящ за конкретния потребител зависи от индивидуалните нужди, предпочитания и мястото на инжектиране. Ролята на специалиста, който ще инжектира тук е много важна, защото правилната концентрация на хиалуронова киселина определя крайния резултат.
Маски за лице
Хиалуроновата киселина, разбира се можем да открием и в маските за лице. Те са много търсени от потребителите с така наречената „жадна“ кожа. Маските за лице съдържащи хиалуронова киселина са в комбинации с най- различни масла, като бадемовото и включват различни компоненти- алое вера, витамини и други. Ефекта им е много ободряващ и подхранващ, а употребата им е лесна и безопасна.
NewDerma препоръчва:
Ексфолиращи продукти
След като съществуват кремове, маски и серуми с хиалуронова киселина, нормално е тази съставка да присъства и в ексфолиращите продукти. Самите ексфолианти се грижат за почистването на вроговените мъртви клетки от епидермиса на нашата кожа. В комбинация с хиалуронова киселина, грижата за лицето става по- пълна и се предотвратява изсушаването на кожата, което често се забелязва след пилинг. Препоръчва се употребата на ексфолиращи продукти да е 1-2 пъти в седмицата.
Приложения на хиалуроновата киселина
От всички ползи от употребата на хиалуронова киселина изброени до тук, става ясно, че приложенията ѝ са наистина широки. Протективните фактори в организма, отговарящи за добрия и здрав вид на тъканите и структурите с времето намаляват значително, като при липса на своевременни мерки е възможно още преди навършване на петдесетия си рожден ден да изглеждаме и да се чувстваме с поне десетина години по-възрастни (и състарени). Ето защо адекватната грижа за тялото и вида ни трябва да започне още преди да са започнали видимите ефекти на годините.
Съвременната медицина е фокусирала усилията си в тази област, разработвайки различни средства за намаляване на безпощадното влияние на времето върху външния ни вид и здравословния ни тонус.
Широкото приложение на хиалуроновата киселина не само в козметичната индустрия се дължи на доказателствата, че именно тази субстанция е налична, като естествен компонент в редица структури и тъкани на организма, главно епителна, нервна и съединителна и нейното участие в поддръжката на активността на множество физиологични процеси във въпросните структури.
Няма коментари