За трудната битка с акнето
Макар и успешно проведена битката срещу акнето често оставя своите следи – неприятните белези от акне. Много е важно да се знае, че лечението на акне и лечението на последствията от него са коренно различни процеси, които не протичат едновременно. В повечето случаи първо се изчаква да се излекува акнето, но за съжаление това може да отнеме и години. А неприятните белези от акне сякаш поставят преграда пред радостта от това да имаш красиво лице именно в най-розовия период от живота и вместо рози от поклонници обикновено получаваш рози по лицето си. Битката с белезите от акне изисква не само упоритост, но и постоянтво и много информация за проблема.
Акнето е кожно заболяване, което засяга до 80% от тийнейджърите и около 5% от хората в зряла възраст. Момчетата са по-често засегнати от момичетата.Понякога след възпаление от акне кожата се възстановява, но често остават белези. Най-засегнати са: лицето (чело, бузи, брадичка), деколтето и гърба. Тежестта може да варира от леки до тежки случаи. Около 8 от 10 тийнейджъри развиват някаква степен на акне. Често това е лека форма. Въпреки това се счита, че около 3 от 10 тийнейджъри имат акне достатъчно лошо, за да се наложи лечение за предотвратяване на белези. Нелекуваното акне обикновено трае около 4-5 години преди да се преустанови. Въпреки това, в някои случаи, то може да продължи много години.
Какво представлява акнето
Това е видим признак, че токсините в тялото се стремят да избият навън. Когато черният дроб и бъбреците не могат да прочистват организма от токсините, единственият друг начин е това да стане през кожата. Когато порите на кожата са запушени от прекалено активната секреция на мастните жлези или от употреба на козметични препарати, токсините трябва да упражнят още по-голям натиск, за да излязат навън. Резултатът е обилни обриви по кожата, много често възпалени и зачервени, а в някои случаи кървящи и оставящи белези. Мастните жлези, които се намират точно под повърхността на кожата, произвеждат себум, който поддържа кожата еластична и гладка. Порите по кожата позволяват себума да се качи на повърхността на кожата.
- Акнето се появява, когато порите в кожата ни се запушат. Това запушване започва с мъртвите кожни клетки. Обикновено, мъртвите клетки на кожата се издигат към повърхността на порите, за да бъдат изхвърлени. Когато мастните ни жлези започнат да произвеждат много себум, мъртвите кожни клетки остават вътре в порите. Вместо да излязат на повърхността, клетките стават в капан вътре в порите. Понякога бактериите, които живеят върху кожата ни, също влизат вътре в запушената пора. Там бактериите имат добра среда за бързо размножаване. С огромни количества бактерии в порите, те се възпаляват. Ако възпалението отиде дълбоко в кожата, се появява акнеична киста или възелче.
Акнето може да възникне поради въздействието както на външни, така и на вътрешни източници. Възможно е да се причини от бактерия, която прониква в организма отвън, например с прах или друго замърсяване от околната среда. Вътрешните причини за акнето са стрес и хормонален дисбаланс (типично за подрастващите младежи и жените с менструация), което води до прекалено активна мастна секреция. Хранителните алергии и свръхчувствителност към някои храни също причиняват акне. Винаги когато е възможно, предпазвайте кожата си от външни токсини и избягвайте употребата на козметични средства, които могат да запушат порите на кожата.

Вътрешните причини за акнето се контролират по-трудно. Следете дали се дехидратирате достатъчно, избягвайте стреса, не консумирайте пържени, мазни и всякакви преработени или опаковани продукти. Алергични реакции по кожата могат да бъдат причинени от глутен, обикновено се намира в пшеницата, млечни продукти, някои видове меса, яйца, шоколад и захар. Повече за диетата при акне прочетете тук
Акнето може да бъде на два етапа:
- Леко до умерено акне – черни точки, кистички и малки пъпки
Някои пори се запушват, което се дължи на това, че на повърхността на кожата порите стават по-големи и в комбинация с мъртвите клетки се формират „тапите”, които блокират върха на порите като малки петна, известни като черни точки и кистички (комедони). Забележка: черния цвят на черните точки се дължи на кожен пигмент и не е мръсотия, както някои хора си мислят. Малките пъпчици, или още папули, се образуват от събрания себум в блокираните пори. В много случаи, акнето не се развива отвъд тази лека форма.
- Умерено до тежко акне – по-големи петна и възпаление
Себумът е идеален капан за бактерията Propionibacterium, където тя може да живее и да се размножава. Тази бактерия обикновено живее върху кожата и не прави нищо лошо. Въпреки това, ако голям брой от нея се развие в себума, имунната система може да реагира и да причини възпаление. Ако възпалението се развива, то причинява на околната кожа петна, които стават по-големи и пълни с гной (пустули). В някои случаи пустулите стават още по-големи и образуват малки възелчета и кисти. Областта на кожата, която е била възпалена може да остане оцветена в продължение на няколко месеца, след като възпалението си е отишло (пост-възпалителна хиперпигментация). Това често е по-забележимо при хората с тъмна кожа. Също така, може да остане малък белег, където е било възпалението. Тези малки белези често не избледняват напълно и са маркер при по-възрастни хора, които някога са имали възпалено акне. Всяка промяна на цвета на кожата или нарушаване на нейната повърхност, която се задържи повече от 6-8 месеца наричаме постоянен белег от акне. Колкото по-рано се започне с лечението на белези, толкова по-голям е шансът те да бъдат премахни почти напълно.
Какви са методите за лечение при белези от акне
Необмисленото и невнимателното лечение на белезите от акне не само може да ни обезсърчи, но дори може да нанесе допълнителна вреда. Средствата са многообразни, но преди да започнем трябва да сме сигурни, че сме излекували основните причини за появата на акне.
В повече случаи причини са:
- замърсяване и претоварване на черния дроб
- замърсяване на червата
- нарушаване на хормоналното състояние и особено увеличаване на тестостерона
- алергия, особено към хранителни продукти – млечни, месни, глутен, яйца.
- нездравословно хранене и натоварване на организма с преработена храна, захар и консерванти.
- нарушен метаболизъм
- използването на прекалено много козметика, особено ако е некачествена
- недобра хигиена на лицето
Методите на лечение зависи и от вида белези от акне, а те са следните:
- Атрофичен белези, наподобяващи малка дупка във формата на правоъгълник или овална. Обикновено са с телесен цвят. Тук могат да се срещнат заоблени или белези правоъгълна форма;
- Физиологични белези едва видими на лицето си, бързо се лекуват;
- Обратното на физиологичен рубцам – келоиди, които предизвикват силен сърбеж и други неприятни усещания. По лицето се образуват рядко, но се отървете от тях е трудно. По форма те са изпъкнали;
- Хипертрофични – плътни издути образование, розов цвят. Появата им на кожата се дължи на прекомерно количество съединителна тъкан.
Появата на белезите от акнето е неприятно последствие и задачата от тук нататък е е да се намери най-подходящото средство. Трябва да се има предвид, че някои идеи могат да бъдат дори опасни. Решението за лазерно премахване на белезите понякога може да усложни проблема, като изгори кожата и допринесе за нови белези. С внимание трябва да се подхожда и към някои от домашните средства. Например маската с чесън може да изгори кожата и допълнително да я раздразни, както и цитрусовите сокове, които често се препоръчват изтъняват епидермиса и предразполагат към бръчки. Избелващите козметични кремове често имат същия ефект.
Трите направления, които във всички положения е добре да практикувате заедно са :
Домашни средства
- Шипково,
- Маслото от ший,
- Щраусово .
- Алое вера – гелът се маже по лицето 2 пъти на ден.
- Прополисов крем маже се 3 пъти на ден
- Лосион за почистване на лицето
1 шишенце камфоров спирт
1 шишенце кислородна вода
1 шишенце розова вода или борова вода - Мая – веднъж седмично. Прочети повече тук
Лечебни козметични средства
В аптеките ще намерите голям брой от тях. Но бъдете внимателни. Повечето имат ограничено действие и докато разчитате на тях, времето изтича и шанса ви да премахнете белезите от акне намаляват значително. Но е важно да ползвате:
- слънцезащитен крем с по-висок фактор
- може ползвате и избелващи кремчета с хидрохинон, но с внимателна употреба
- както и пилинги
Професионални методи
- Лазерите
- Хирургическа намеса
- Дермабразиото – то отстранява повърхностния слой на кожата, за да я регенерира. Виж тук.
-
Микронидълинг – New Derma Stick, който регенерира кожата чрез микроигли, напълно безболезнено и без странични ефекти. Може да прочете тук повече.
- отваряне на каналчетата на кожата чрез дерма стик
-
Химически пилинг
Какви са последиците
Премахване на белези от акне - Последиците от нелекуваното акне са неприятните белези. Белезите от акне значчително могат да повлияят на нашето самочувствие.
Петна, белези – какво представляват
Белегът от акне е новообразувана съединителна тъкан, която замества нормалната кожна структура след заболяване на кожата или травма. Формата и големината му зависят от вида на увреждането. Цветът на белега се определя от давността му- розов или червен при по пресните белези и избледняващ до загуба на пигмент след години. белега Кожата на белега от акне е видоизменена – изтънена, гладка и блестяща (атрофична).Съединителната тъкан в този участък не съдържа мастни и потни жлези или космени фоликули, но за сметка на това е богато кръвоснабдена и инервирана. Поради това някои от белезите са особено болезнени или с намалена чувствителност. Тези промени на кожата могат да бъдат сметнати за белези само след като 6 месеца са останали върху кожата без промяна.
Тест: Имам ли риск за белези от акне
Отговорете с Да или Не
- Кожата ми е склонна образуване на акне.
- Кожата ми е прекалено мазна.
- Кожата ми е прекалено суха.
- Имам неравности по кожата при допир.
- Имам видими неравности по кожата.
- Не чистя кожата си редовно.
- Не използвам слънцезащитен фактор.
- Имам малки розави петънца по кожата.
- Имам малки ранички по лицето.
- Имам възпаления по кожата.
- Кожата ми е лесно раздразнима.
- Не лекувам раздразненията по лицето причинени от акне.
- Не използвам подхранващи средства.
- Не посещавам дерматолог за акнето.
- Не спазвам диета за акнето.
- Не пия лекарствени средства за акнето.
Резултати:
-
под 3 Да – може да си отдъхнете. Вероятността да получите белези от акне е малка.
-
между 3 и 12 Да – опасността от белези е пред вас, време е да се поинтересувате и за средствата против белези.
-
над 12 – моментът за решение е дошъл. Намерете най-подходящия метод и предприемете действия преди да е станало късно за лечението на белезите.
Няма коментари